Aşıklar Kabilesi

“Aşıklar Kabilesi”, sanatçının ilk kişisel sergisi olarak öne çıkmaktadır.

Sanatın evrensel duygusuna indiğinizde, ortaya çıkan tek muhatap insan olur. İnsanın yaşama, evrene ve sosyal çevresine karşı hissettiği her şey… Ego, samimiyet, masumiyet, mecburiyetler, kültür mirası, değerli olma arzusu, yetenekler ve daha fazlası…

Farklı coğrafyalarda yaşayan binlerce insan, binlerce yıldır belli alışkanlıklara ve inançlara sahipti. Zaman zaman fanatik bir boyuta ulaşan öğretiler, olayları karmaşıklaştırdı. Ancak, ne olursa olsun farklı zamanlarda yaşayan insanların ortak mirası sanat olmuştur.

Belirli bir coğrafya, kültür veya milliyet ayrımı olmadan dünyanın şarkısına eşlik eden bir yapıya sahiptir. Dünyanın her köşesinde, insanlığın gelişimi ve mutluluğu için hayatlarını sevgi ve barışa adamış insanların hikayesini anlatan bir “mixed media” projesidir. Sanatçının hayata bakış açısı ve yaşam tarzı doğal bir şekilde yansımıştır; özellikle Doğu’nun hümanist, sevgi dolu ve enerji dolu perspektifi eserlere yansımıştır. Bu bağlamda renkler, ışıklar ve görsel dilin yepyeni ve çağdaş bir yorumu kullanılmıştır.

2011 yılında ilk kez sergilendi ve önce Ekavart Gallery’de, ardından Ankara Cer Modern’de sanatseverlerle buluştu. Mercan Dede Art House, şimdi bu eserleri farklı formatlarda sanatseverlerle yeniden buluşturuyor.