Büyülü Çarklar

“Büyülü Çarklar”, Mercan Dede’nin 2016 yılında sergilediği karışık tekniklerle üretilen 28 eserden oluşan bir seridir. Sergi, 2016 yılında önce Ekavart Gallery’de sanatseverlerle buluşmuş ve daha sonra İzmir Ekol Sanat Galerisi’nde sergilenmiştir.

Bu koleksiyon, yaşamın dönüşümünü, insanın değişimini, semazenlerin dönüşünü ve karma gibi kavramları ele alarak üretilmiştir. Bu kavramların insan yaşamındaki etkilerini, birbirine bağlı ve etkileşim halinde olan ‘büyülü çarklar’a benzetmektedir. Sanatçının bu çalışmaları, en gizemli ve sürprizlerle dolu çalışmalarından birisidir.

Mercan Dede ve Büyülü Çarklar

“Büyülü Çarklar”, kişinin tekâmül yolculuğundaki değişim ve dönüşümü simgeleyen çeşitli kaynakları görünür kılmaktadır. Ayrıca, bu sergi, feleğin çemberi, hayatın sillesi veya talih gibi kültüre yerleşmiş ifadeleri de ortaya koymaktadır. Çünkü, her insanın dünyayı algılama biçimi, kişisel deneyimleriyle belirlenir. Yaşam akıp giderken; aradıkça kaybolan, kayboldukça yeni bir ‘Ben’ ile tanışan bir döngüye sahibiz. “Büyülü Çarklar”, her sanatseverin kendi dünyasında ve kendi zamanında; kişisel yolculuğuna rehberlik etmektedir.

Bu seride tanışacağınız her eser, siz onlarla buluştuğunuz anda, derin bilgeliğinizle bağ kuracaktır. Ve bir sonraki dönüşüm evresinde yaşama, anlatmaya ve hissettirmeye devam edecektir.

‘’Belki yaşam; her gün yeniden doğmanı sağlıyor olabilir.’’