Aşıklar Kabilesi

“Aşıklar Kabilesi”, Mercan Dede’nin görsel sanatlar alanındaki üretimlerinde özel bir yere sahiptir ve sanatçının ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşımaktadır.

Bu sergi, belli bir coğrafya, kültür veya milliyet ayrımını reddeder ve dünyanın her yerinde yaşayan insanlarla gönül bağı kurmayı amaçlar. Aynı zamanda insanlığın gelişimi ve mutluluğu için hayatlarını sevgi ve barışa adayan insanların hikayesini anlatır. Mercan Dede’nin hayata bakışı ve yaşam tarzının doğal bir yansıması olan bu sergi, bir Mixed Media projesidir. Sergi, 2011 yılında ilk kez Ekavart Gallery’de sergilenmiştir, ardından Ankara Cer Modern’de sanatseverlerle buluşmuştur.

“Aşıklar Kabilesi” serisine, orijinal tablo ve Fine Art baskı formatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Mercan Dede ve Aşıklar Kabilesi

“Aşıklar Kabilesi”, özellikle Doğu’nun hümanist yaşam felsefesinden ilham almıştır. Bu felsefe, sevgi ve enerji dolu bir perspektife sahiptir. Renkler, ışıklar ve görüntüler dünyasında yepyeni ve çağdaş bir görsel dil yaratır.

“Aşıklar Kabilesi”, dünyada yaşayan her insanın en büyük ortak paydalarını ele alır ve din, ırk veya coğrafyadan bağımsız olarak sevgi ve barışın ortak dili olduğunu vurgular.

Bu seride tanışacağınız her eser, siz onlarla buluştuğunuz anda, derin bilgeliğinizle bağ kurar. Ve bir sonraki dönüşüm evresinde yaşamı bulmaya, anlatmaya ve hissettirmeye devam eder.